بوی عیدی

تعریف «کودکانه»:

کودکانه نام یکی از فعالیت‌های جمعیت طلوع بی نشان ها در راستای توقف و کاهش اثر چرخه باز تولید آسیب‌های اجتماعی است که با حمایت مالی و معنوی از کودکان آسیب‌دیده یا در معرض آسیب‌های اجتماعی به ویژه اعتیاد سعی دارد تا مانع از گسترش آسیب های اجتماعی در میان این گروه گردد.

جامعه هدف این فعالیت عبارت است از کودکان و نوجوانانی که در مراکز اقامتی بلند مدت این مجموعه (سرای نور و سرای مهر) حضور دائم دارند، فرزندان مادران و پدرانی که روزی در مجموعه جمعیت طلوع بی نشان ها  بهبود پیدا کرده‌اند و همچنین کودکان و نوجوانانی که هم اکنون سرپرست مبتلا به بیماری اعتیاد دارند.

 مدت زمان فعالیت «کودکانه»:

کودکانه جمعیت طلوع بی نشان ها  از سال ۱۳۹۰ بالغ بر شش سال متوالی است که در راستای حمایت مالی و معنوی کودکان و نوجوانان تحت پوشش خود گام‌های موثری برداشته‌است.

هدایت و حمایت از کودکان آسیب‌دیده از اعتیاد تا بتواند انرژی این کودکان را که به دلیل سبک زندگی و تجربه‌های شخصی آنها عموما در غالب خشونت، گرایش به هیجان‌های مخرب و… ظاهر شده‌ است به صورت محسوسی تغییر جهت داده و در راستای تحصیل و پرورش استعدادهای آنان هدایت کند تا در نهایت بتوان از آسیب‌های احتمالی که متاثر از سبک زندگی کنونی ایشان است تا حدودی جلوگیری کرد.

دستورالعمل اجرایی «کودکانه»

این فعالیت در قالب دو پروژه‌ : «بوی عیدی» و«بوی ماه مهر» اجرا می‌شود.

پروژه «بوی ماه مهر» در راستای حمایت تحصیلی از کودکان در معرض آسیب است. بدین صورت که هزینه‌ی ثبت نام، خرید کتاب و روپوش، کلاس فوق‌العاده که در طول سال برگزار می‌شود تا سقف مشخصی توسط جمعیت حمایت و تامین می‌شود. هم‌چنین برگزاری جشن شروع سال تحصیلی و اهدای نمادین کیف و لوازم‌التحریر در این جشن به کودکان و نوجوانانی که تحت پوشش مجموعه هستند از دیگر فعالیت‌های این پروژه است.

پروژه « بوی عیدی» یکی دیگر از فعالیت‌های «کودکانه جمعیت طلوع بی نشان ها » است که هر سال در آستانه سال نو با تهیه لباس عید، بسته ارزاق، کیف و کفش و … در قالب جشن استقبال از سال نو برگزار می‌شود.

جمعیت طلوع بی نشان‌ها در طول ۶ سال گذشته حامی کودکان ۱۸-۰ سال آسیب دیده از اعتیاد بوده‌است حال می‌توانیم با در اختیار داشتن فضای آموزش و اشتغال برای نوجوانان و جوانان بالای ۱۸ سال فضای اشتغال‌زایی را برای ایشان فراهم کنیم تا هریک از اعضا با حفظ عزت نفس و مستقل بتوانند زندگی خود را اداره کنند و در نهایت متکی به هیچ سازمانی نباشند

هم چنین با آموزش و ایجاد فضای اشتغال برای سرپرستان خانواده آنان که اغلب مادران خانواده این مسئولیت را عهده‌دار هستند می‌توان با آموزش و هدایت، اداره امور زندگی را به خودشان سپرد.

جمعیت طلوع بی نشان ها بی نشان‌ها با در اختیار داشتن تعداد محدودی انبار و وسایل نقلیه تا به امروز وسایل قابل استفاده مردم همیشه همراه را جمع‌آوری کرده و به دست افرادی رسانده که لوازم ضروری و اولیه منزل را دارا نبودند امکان گسترده شدن این فعالیت در صورت در اختیار داشتن وسایل نقلیه بیشتر  مقدور خواهد بود و خواهیم توانست تعداد بیشتری را در این بخش پوشش دهیم.

اغلب پدرها یا مادران و یا هردو در خانواده‌های تحت پوشش مجموعه به بیماری اعتیاد دچار هستند و نیاز به مشاوره و مددکاری دارند این مجموعه با در اختیار داشتن افراد صاحب نظر در این حوزه می تواند در پیشبرد این هدف گام‌های موثری بردارد.

راه اندازی مرکز آموزش با اهداف مددکاری، ارائه خدمات روانشناختی، تحصیلی و همچنین آموزش مهارت های زندگی در غالب الگوی سبک زندگی سالم.

">