سرای نور اولین مرکز اقامتی- درمانی- آموزشی پسران نوجوان 13 تا 18 سال درگیر با معضل اعتیاد و کارتن خوابی در ایران است.

علت تاسیس سرای نور
پیش از تاسیس این مرکز هیچ مرکز تخصصی برای حمایت از این رده سنی وجود نداشت. به این علت که نوجوان در این سن نه در کنار کودکان و نه همراه با بزرگسالان امکان اقامت و طی مسیر بهبودی را ندارد و در صورت این اتفاق با آسیب های بیشتری مواجه خواهد شد. پس با تاسیس سرای نور امکان بهبود برای نوجوانان درگیر با معضل اعتیاد که از تمام کشور برای درمان مراجعه می کنند به وجود آمد.

در سرای نور چه می کنیم؟
نوجوانان پس از درمان با اقامت در این مرکز از انواع حمایت ها برخوردار می شوند. حمایت درمانی از سلامتی و طی دوران بهبود چون دوره های خودمراقبتی، مشاوره، گروه درمانی و روان شناسی، حمایت آموزشی چه از تحصیل و چه آموزش های تخصصی پس از استعدادیابی برای آینده سازی، اشتغال و توانمندی پس از ترخیص، حمایت های رفاهی و تفریحی و حمایت های معیشتی و مشاوره ای از والدین از نمونه این حمایت هاست.

کارتن خوابی دیگه پدیده ای نیست که به پاتوق ها و بیابون های اطراف شهر منحصر بشه. حالا تو گوشه کنار شهر تو تاریکی شب کارتن خواب ها و آسیب دیده های از اعتیاد به چشم می خورن. خصوصا بچه های بی سرپناه و کارتن خواب قلب آدم رو بیشتر به درد میاره. علیرضا شبی که پیداش کردیم توی سرسره خوابیده بود. یکی از یاورای عزیزمون کودکش رو برای بازی به پارک برده بود که متوجه می‌شه علیرضا جایی برای خوابیدن نداره. با ما تماس می‌گیره و ما کارشناس‌های سرای نور رو برای ارزیابی و جذب می‌فرستیم تا باهاش صحبت کنن و دلش رو و اعتمادش رو به دست بیارن. با همین تماس از یک نفر که بی‌تفاوت نبود، بعد از دو جلسه صحبت علیرضا شد یکی از پسرای عزیز سرای نور. خیلی از شما هم خیلی وقت‌ها باهامون تماس گرفتین و نشونی یه کودک رو دادین که تو پارک خوابیده یا نصفه شب رو صندلی اتوبوس خوابش برده. این دغدغه‌های قشنگ شما برامون خیلی ارزشمنده. ازتون می‌خوایم هم‌چنان هر جا کودکی دیدید که کارتن خواب به نظر می‌رسید، سرپناه نداشت یا در معرض آسیب شدید اجتماعی و درگیر اعتیاد بود، باهامون تماس بگیرین تا مثل همین تصاویر زیبا، یه خونه ی قشنگ بهش هدیه بدیم. سرپناهی که حقشه و این امکان رو بهش می‌ده که کنار هم‌سن‌وسال‌هاش تحصیل کنه و راه آینده‌ش رو قدم به قدم در امنیت و سلامت بسازه. به کودکان کارتن خواب بی تفاوت نباشیم.

جمعیت طلوع در راستای اهدافش برای کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی تصمیم دارد از نوجوانانی حمایت کند که درباره موضوعات اجتماعی حول محور کودکان و نوجوانان آسیب فیلمنامه می‌نویسند یا فیلم می‌سازند.

این‌ها پسران ما هستند. رنج دیده و مصمم و قوی. آسیب‌ها را کنار زده و از دردها، پلان‌ها و سکانس‌های زیبایی ساخته‌اند. روزهای شیرینی‌ست این روزها، که این استعدادهای نهفته، در آرامش سرای نور می‌بالند و هر روز همه را شگفت زده می‌کنند. و فردا فرش‌های قرمز این کشور به قدم‌های پسران ما افتخار خواهند کرد.

امسال (1401) هم با کمک شما تونستیم یه روز عالی رو همراه بچه ها خلق کنیم و رفتیم خرید لباس عید، جاتون خالی بود.

چگونه به سرای نور کمک کنیم

شماره کارت و حساب جهت واریز کمک نقدی:

💳 شماره کارت: ۶۲۷۴۱۲۱۹۴۰۰۶۶۹۶۲
💳 شماره حساب: ۱۶۷۸۵۰۸۵۰۰۰۰۱۱

راه های ارتباطی با ما :
☎️ شماره تماس: 02133172171
📱 شماره همراه: 09123251471

محل جمع‌آورى کمک‌های غیر نقدی:

میدان بهمن، نازی آباد، خیابان بهمن یار، خیابان ندایی، روبروی ورزشگاه مرغوبکار.

سرای نور-جمعیت طلوع بی نشان ها حامی افراد کارتن خواب و آسیب دیده از اعتیاد
سبدخرید