مراسم آئین مهرورزی

مهرورزی یکی از خصایص نیک انسانی است که اساس تشکیل گروه‌های خیریه و حرکت‌های انسان‌دوستانه است. هر گروه و سازمان و مجموعه‌ای نیز مطابق با اهداف و چشم‌انداز خود شیوه‌ای را برای مهرورزی و رساندن پیام نوع‌دوستی انتخاب می کند.   جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها برای جذب افراد آسیب‌دیده از کارتن‌خوابی، با ایجاد شیوه‌ای متفاوت که به آن «آیین مهروزی» گفته می‌شود برای خدمت‌رسانی در کنار این افراد قرار می‌گیرد .

بیش از 10 سال است که سه شنبه شب هر هفته و بدون وقفه، در «آیین مهرورزی» جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها غذایی طبخ و در میان کارتن‎خوابها توزیع می‎شود. تعداد غذا آیین مهرورزی ابتدا با 25 پرس آغاز شد  و در حال حاضر به بیش از 3000 پرس غذا در هر سه‌شنبه رسیده است.

پخت غذا از ساعات ابتدایی روز سه شنبه توسط تعدادی از بهبودیافتگان آغاز می‌شود و حدود ساعت 9 شب جشنی به پاس بهبودی افراد کارتن‌خوابی که در طی هفته های گذشته در فرایند جذب با جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها همراه شده اند برگزار می‌شود و در انتهای مراسم جشن غذاها بسته بندی شده توسط یاوران و همراهان جمعیت طلوع بی‌نشان‎‌ها، در قالب گروه های  «پخش غذا» در  پارک ها و خیابان های شهر که محل زندگی افراد کارتن خواب است توزیع می شوند.

همچنین در شب‌های سرد زمستان، علاوه بر سه‌شنبه ‌شب‌ها، در تمامی شب‌هایی که دمای هوا به زیر صفر درجه کاهش می‌یابد نیز، طلوع با وعده غذایی گرم، پتو، چوب جهت هیزم و لباس گرم به صورت اضطراری در پاتوق‌ها حاضر می‌شود.

در «آیین مهرورزی» هدف از وعده غذایی گرم سیرکردن جسم افراد آسیب دیده از کارتن خوابی نیست بلکه این غذا که با مهر، خلوص و نگاهی بی قضاوت همراه است ، یادآور حس ارزشمندی این افراد است.

غذای گرمی که با احترام و بدون نصیحت و منت و فقط با پیام امید و محبت، به کارتن‎خواب داده می‌شود ، یادآور کانون خانواده است. در واقع در فرایند «آیین مهرورزی» به هیچکس قول و وعده و هیجان کاذب برای تغییر داده نمی‌شود و تنها غذا و احترام است که یک ارتباط دو طرفه از جنس اعتماد را به وجود آورده و باعث می‎شود شخص دچار تنهایی اجتماعی نشود و فضای تغییر را برای او ایجاد کند. همراه غذا، پتو، لباس، لوازم بهداشتی و… نیز توزیع می‎شود.

مناطق عمده توزیع غذا در تهران عبارت است از:

شوش، مولوی، هرندی، خاوران، حاشیۀ بزرگراه آزادگان و شهید کاظمی، آتی ساز، فرحزاد، تهرانسر و…

850پذیرش در مراکز اقامت-درمانی تا شهریور 99
25000تعداد غذای طبخ شده در آئین مهرورزی از ابتدای سال 99
6مراکز اقامت-درمانی
SWITCH THE LANGUAGE