بیش از ۱۰ سال است که سه شنبه شب هر هفته و بدون وقفه، در «آیین مهرورزی» جمعیت طلوع‌بی‌نشان‌ها یک وعده غذا طبخ و در میان کارتن‎خواب ها توزیع می‎شود. تعداد غذای اهدایی در آیین مهرورزی ابتدا با ۲۵ پرس آغاز شد  و در حال حاضر به بیش از ۳۰۰۰ پرس غذا در هر سه‌شنبه رسیده است.

پخت غذا از ساعات ابتدایی روز سه شنبه توسط تعدادی از بهبودیافتگان آغاز می‌شود. تا پیش از شیوع بیماری کرونا  حدود ساعت ۹ شب جشنی به پاس بهبودی افراد کارتن‌خوابی که در طی هفته‌های گذشته در فرایند جذب با جمعیت طلوع‌‌بی‌نشان‌ها همراه شده‌اند برگزار و در انتهای مراسم جشن، غذاهای بسته‌بندی شده توسط یاوران و همراهان جمعیت طلوع‌بی‌نشان‎‌ها، در قالب گروه‌های «پخش غذا» در  پارک‌ها و خیابان‌های شهر که محل زندگی افراد کارتن‌خواب است توزیع شد.

با شیوع این بیماری در کشور جشن بهبودی به دلیل اجتماع و احتمال بالای درگیری افراد برگزار نشد؛ اما یاوران جذب و پخش با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و با تعداد کمتر، آیین مهروزی را بدون وقفه برگزار کردند .

همچنین در شب‌های سرد زمستان، علاوه بر سه‌شنبه ‌شب‌ها، در تمامی شب‌هایی که دمای هوا به زیر صفر درجه کاهش می‌یابد نیز، طلوع با وعده غذایی گرم، پتو، چوب جهت هیزم و لباس گرم به صورت اضطراری در پاتوق‌ها حاضر می‌شود.

در «آیین مهرورزی» هدف از وعده غذایی گرم سیرکردن جسم افراد آسیب دیده از کارتن‌خوابی نیست بلکه این غذا که با مهر، خلوص و نگاهی بی‌قضاوت همراه است، حس ارزشمندی را به این افراد یادآور می‌شود.

غذای گرمی که با احترام و بدون نصیحت و منت و فقط با پیام امید و محبت، به کارتن‎خواب داده می‌شود، یادآور کانون خانواده است. در واقع در فرایند «آیین مهرورزی» به هیچکس قول و وعده و هیجان کاذب برای تغییر داده نمی‌شود و تنها غذا و احترام است که یک ارتباط دو طرفه از جنس اعتماد را به وجود آورده و باعث می‎شود شخص دچار تنهایی اجتماعی نشود و فضای تغییر را برای او ایجاد کند. غالبا همراه با غذا، پتو، لباس، لوازم بهداشتی و… نیز توزیع می‎شود.

مناطق عمده توزیع غذا در تهران عبارت است از:

شوش، مولوی، هرندی، خاوران، حاشیۀ بزرگراه آزادگان و شهید کاظمی، آتی ساز، فرحزاد، تهرانسر و…

712پذیرش در مراکز اقامت-سال 1401
70200تعداد غذای طبخ شده در آئین مهرورزی 1401
6مراکز اقامت-درمانی