“خونه مادری” به عنوان یک فضای امن برای حمایت های آموزشی و روانی تلاش دارد با ایجاد شرایط مناسب برای خلق و لمس تجربیات کودکی از آسیب های ناشی از زندگی در فضای اعتیاد و کارتن خوابی این کودکان جلوگیری کند.

“خونه مادری” فضای حمایتی آموزشی روزانه کودکان زیر ۱۰ سال آسیب دیده از اعتیاد و کارتن خوابی است. بسیاری از این کودکان برای رفتار و فعالیت‌های عادی روزانه آموزش ندیده اند اتفاقی که شاید عجیب اما واقعیست. کودکان در این خانه از ساعت ۱۰صبح تا ۱۸ عصر در تمام روزهای هفته به جز جمعه ها با حضور یاوران آموزش دیده در کنار بازی و نقاشی از امکانات آموزشی، حمایتی، درمانی و مشاوره ای این مرکز استفاده می‌کنند،

پرسنل “خونه مادری”، افراد داوطلبی هستند که دوره های مددکاری و ارتباط با کودک را پشت سر گذاشته اند و برای کمک به کودکان و خانواده هایشان به این مرکز می آیند.

“خونه مادری” با همکاری موسسه آوند تاسیس شده از این رو داوطلبان این مرکز بخشی از آموزش های خود را که مربوط به کار با کودکان است در این موسسه و بخش دیگری را که مربوط به حوزه آسیب است در موسسه طلوع بی نشان ها پشت سر می گذارند و برای فعالیت داوطلبانه آماده می شوند.

این مرکز علاوه بر ارائه خدمات به کودکان آسیب دیده از کارتن‌خوابی و اعتیاد با انجام خدمات مشاوره ای سعی دارد که مادران آنها برای بازگشت به زندگی سالم و بدون اعتیاد از طریق ارجاع به سرای مهر ترغیب کند.

به تجربه ثابت شده است که در محیط آسیب امکان درمان وجود ندارد. حال با توجه به آسیب خیز بودن منطقه دروازه غار و درگیری ساکنین آن با معضلات کارتن خوابی و اعتیاد، نمیتوان شرایط مطلوب برای درمان کودکان آسیب دیده این منطقه به وجود آورد.

بسیاری از کودکان این منطقه، انتخاب دیگری جز زندگی در محیط آسیب نداشته و با تعابیری مثل خانه، غذای گرم، امنیت و… آشنا نیستند.

“خونه مادری” به عنوان یک فضای امن برای حمایت های آموزشی و روانی تلاش دارد  با ایجاد شرایط مناسب برای خلق و لمس تجربیات کودکی از آسیب های ناشی از زندگی در فضای اعتیاد و کارتن خوابی این کودکان جلوگیری کند.

خانه محل امنی است نه به خاطر دیوارهایش، به خاطر آرامشی که هر روز به آنجا برمی گردیم تا خستگی یک روز سخت را پشت در آن بگذاریم و امنیت را در کنار خانواده مان مزمزه کنیم.

برای خیلی از ما خانه نقطه شروع و پایان هر روز است اما برای عده ای خانه معنایی ندارد. کودکانی هستند که چهارچوب و دیوار خانه هاشان کارتن است. یا باید آن را هر روز با خودشان به این طرف و آن طرف بکشند یا خانه شان را لای پرچین های پارک مخفی کنند. در این میان عده ای هم هستند که خانه دارند اما آرامشی ندارند. اعتیاد و فقر اساس زندگی شان است و با محبت هم غریبه اند.

“خونه مادری”، در محله آسیب خیز دروازه غار  و با هدف حمایت روحی و عاطفی از مادران و کودکان آسیب دیده از کارتن خوابی و اعتیاد، شکل گرفته است. خانه ای با حمام، لباس تمیز، غذای گرم، حمایت و عشق برای کودکی که کارتن خواب است، اعتیاد دارد یا زندگیش با اعتیاد و فقر گره خورده، بی شباهت به بهشت نیست.

خونه مادری-جمعیت طلوع بی نشان ها حامی افراد کارتن خواب و آسیب دیده از اعتیاد

حوزه فعالیت “خونه مادری” محدود به فعالیت های مراقبتی نیست بلکه شامل فعالیت های درمانی، آموزشی، حمایتی، مشاوره خانواده و اعتیاد می شود.

حوزه درمانی

در حوزه فعالیت های درمانی در تمام روزهای هفته حداقل یک نیروی درمانی شامل پزشک عمومی، ماما، بهیار و پرستار در مرکز حضور دارد تا به کودکان و مادران حوزه آسیب خدمات مشاوره ای-درمانی ارائه شود.

حوزه آموزشی

حوزه آموزش شامل حمایت های تحصیلی و مهارت های زندگی ست. کودکان آسیب دیده از کارتن خوابی و اعتیاد در روزهای هفته توسط مربیان مرکز آموزش هایی در رابطه با مهارت های زندگی حتی مراقبت های اولیه بهداشتی مثل نحوه صحیح شستن دست ها یا استفاده درست از قاشق و چنگال می بینند. برخی از این کودکان بازمانده از تحصیل و برخی دچار ضعف تحصیلی هستند که با تمرین و آموزش های مربیان به ارتقای تحصیلی آن ها کمک جدی می شود. از طرفی کودکان محروم منطقه دروازه غار هم که امکان دریافت حمایت های کمک درسی ندارند سه شنبه ها توسط مربیان مرکز آموزش می بینند.

حوزه حمایتی

یاوران “خونه مادری” تلاش دارند که با یک وعده صبحانه مغذی در روز و یک وعده غذای گرم مقداری از مشکلات تغذیه ای کودکان این مرکز را مرتفع کرده و در صورت نیاز با اهدای لباس و مواد غذایی آن ها را مورد حمایت های این چنینی قرار دهند.

مشاوره خانواده و اعتیاد

مشاوره های اعتیاد و خانواده در این مرکز دو هدف اصلی را دنبال می کند. اول ترغیب مادران به دور کردن کودکان آسیب دیده از اعتیاد و کارتن خوابی از محیط آسیب با سپردن ایشان به مرکز و دوم ترغیب خود مادران به ورود به فضای بهبودی و در نهایت سالم سازی محیط زندگی این کودکان.

بخشی از فعالیت های خونه مادری

چگونه به خونه مادری کمک کنیم

این مرکز علاوه بر ارائه خدمات به کودکان آسیب دیده از کارتن‌خوابی و اعتیاد با انجام خدمات مشاوره ای سعی دارد که مادران آنها برای بازگشت به زندگی سالم و بدون اعتیاد از طریق ارجاع به سرای مهر ترغیب کند.

راه های ارتباطی با ما :
☎️ شماره تماس: 02134605

محل جمع‌آورى کمک‌های غیر نقدی:

شمال پارک هرندی، خیابان صبح صادق، خیابان احمد مرادی (افتخاریان)، بن بست فیضی

خونه مادری-جمعیت طلوع بی نشان ها حامی افراد کارتن خواب و آسیب دیده از اعتیاد
SWITCH THE LANGUAGE