فعالیت داوطلبانه

گروه داوطلبان در هر سازمان مردم نهادی یکی از مهمترین ارکان آن محسوب می شود به طوری که هر سازمانی هویتش را از گروه داوطلبانش می گیرد.

داوطلب به فردی گفته می‌شود که بدون دریافت دستمزد، وقت، انرژی و تخصصش را در اختیار یک سازمان مردم‌نهاد قرار می‌دهد و به این ترتیب آن سازمان از پرداخت هزینه برای بسیاری از امور بی‌نیاز شده و می‌تواند آن هزینه را صرف برآورده شدن نیازهای مستقیم جامعه هدف خود کند.

اساس فعالیت‌ها در جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها بر مبنای مشارکت اجتماعی افراد و فعالیت داوطلبانه تعریف شده است و به همین دلیل حضور نیروهای داوطلب متخصص، متعهد و خلاق همواره از سرمایه‌های مهم جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها بوده است به طوری که  مدیر عامل و اعضای هیات مدیره طلوع نیز نیروی داوطلب هستند و بخش مهم و عمده‌ای از فعالیت‌های کارکنان نیز داوطلبانه است.

فضاهای پیشنهادی برای انجام امور داوطلبانه در جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها
 1. مددکاری اجتماعی و مددکاری اعتیاد

  مددکاری اجتماعی یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های جمعیت طلوع بی‌نشان‌هاست که در دو فضای کارتن‌خوابی و اعتیاد (پیشگیری ، درمان و نگهداری درمان) و آسیب‌های پیرامونی اعتیاد (خانواده مصرف کنندگان، کودکان آسیب‌دیده از کارتن‌خوابی و اعتیاد والدین، کودکان تک سرپرست و بدسرپرست و …) قابل بررسی است.

  افرادی که تحت حمایت جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها قرار می‌گیرند به دلیل تجربه زیستی پیچیده‌ای به نام کارتن‌خوابی، برای قرارگرفتن در مسیر نرمال زندگی نیازمند خدمات مددکاری وسیعی هستند. بنابراین افرادی که دارای تحصیلات، تخصص و تجربه کافی در زمینه مددکاری اجتماعی و  مددکاری اعتیاد هستند می‌توانند به عنوان نیروی داوطلب در جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها فعالیت کنند.

 2. روانشناسی

  افرادی که دارای حداقل تحصیلات کارشناسی از دانشگاه‌های دولتی و کارشناسی ارشد از دانشگاه‌های غیر دولتی بوده و حداقل ۳ سال تجربه فعالیت کلینیکی و یا مشاوره در مراکز معتبر را داشته باشند می‌توانند در جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها به عنوان روانشناس داوطلب فعالیت کنند.

 3. طراح، عکاس، فیلم‌بردار، تدوینگر، گرافیست و موشن گرافیست:

  افراد متخصص در حوزه‌های فوق می‌توانند پس از ارسال نمونه کارها و تایید آن توسط تیم روابط‌عمومی جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها، عوض تیم تولید محتوای بصری طلوع باشند.

 4. روزنامه‌نگاری ، خبر نویسی، نویسندگی، تولید محتوا

  با ارسال نمونه‌ی آثارتان به امور داوطلبین ِ جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها ، عضو تیم تولید محتوای جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها باشید و به ما در تهیه‌ی فصلنامه و مطالب سایت و شبکه‌های اجتماعی یاری برسانید.

 5. روابط عمومی

  افراد علاقمند و متخصص در حوزه روابط عمومی می‌توانند در این دپارتمان به فعالیت داوطلبانه بپردازند.

 6. برگزاری بازارچه‌های خیریه

  شما می‌توانید در تهیه اقلام لازم برای برگزاری بازارچه و یا ارتباط با موسسات و کارخانه‌هایی که امکان تامین این اقلام را دارند، یا جذب اسپانسر برای برگزاری بازارچه و یا اجاره غرفه‌های بازارچه خیریه یاریگر طلوع باشید. همچنین در صورت تمایل به حضور به عنوان عوامل اجرایی بازارچه می‌توانید به عضویت در گروه برگزاری رویدادها دربیایید.

 7. پژوهش

  پژوهشگراان، متخصصان علوم اجتماعی و حوزه‌های مرتبط با فعالیت طلوع می‌توانند با فعالیت داوطلبانه در دپارتمان پژوهش به ارتقای سطح علمی و عملی خدمت رسانی در طلوع و همچنین طراحی مدل‌های خدمت‌رسانی در آینده یاریگر طلوع باشند.

 8. امور حقوقی

  جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها در دو زمینه رسیدگی به امور حقوقی مددجویان (پیگیری صدور اوراق شناسایی، موضوعات مرتبط با ارث، نفقه، مهریه، حضانت و…) و امور حقوق مرتبط با موسسه ( امور ثبتی، امور مالیاتی و دعاوی حقوقی موسسه) نیاز مند حضور داوطلبان متخصص و دغدغه‌مند است.

 9. امور بین الملل

  افراد دارای تحصیلات و تخصص در زمینه امور بین‌الملل و یا افرادی که به دلیل شغل، تحصیل و یا اقامت در کشورهای دیگر امکان ایجاد ارتباط موثر بین جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها و سازمان‌های بین‌المللی را دارند می‌توانند در این امر طلوع را یاری کنند.

 1. خدمات آموزشی ( هنری ، علمی ، ورزشی،…)

  تمامی افرادی که دارای تخصص و مهارت آموزش در هر یک از زمینه‌های مورد نیاز مددجویان و یا پرسنل جمعیت طلوع بی‌نشان‎ها باشند می‌توانند با هماهنگی دپارتمان آموزش در این زمینه به فعالیت داوطلبانه بپردازند.

 2. نرم‌افزار و کامپیوتر

  متخصصان در امور سخت‌افزار، نرم‌افزار و شبکه می‌توانند داوطلب فعالیت در واحد IT طلوع باشند.

 3. اشتغال زایی و کار آفرینی

  افراد دارای تخصص در زمینه کارآفرینی، طراحی و اجرای business plan و Feasibility Study  و یا کمک به ارتقای پروژه‌های کارآفرینی طلوع از جمله کمک به بازاریابی، فروش، توسعه بازار و … می‌توانند در واحد کارآفرینی طلوع به عنوان نیروی داوطلب فعالیت کنند.

 4. استارت آپ و تجارت الکترونیک

  افراد دارای تخصص در این زمینه می‌توانند جهت ارتقای پروژه‌های کارآفرینی طلوع و یا ایچاد پروژه‌های جدید یاریگر جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها باشند.

 5. امور اداری

  در صورت تمایل به کمک رسانی به موسسه در بخش های عضویت، حسابداری و امور اداری، به ما خبر دهید! کمک شما باعث می‌شود که موسسه از استخدام نیروی موظف در این بخش‌ها بی نیاز شده و از صرف هزینه معاف گردد.

 6. ترجمه

  اگر توانایی ترجمه از زبان‌های خارجی به زبان فارسی و یا بالعک را دارید ، با ترجمه‌ی نمونه‌ی متنی که در اختیارتان قرار می‌گیرد و پس از تایید می‌توانید در ترجمه محتواهای تولیدی جهت انتشار در رسانه‌های طلوع یاریگر ما باشید.

 7. خدمات درمانی ، پزشکی ، دارویی ، دندانپزشکی

  تمامی افراد دارای تخصص در حوزه‌های علوم پزشکی، می‌توانند به عنوان نیروی داوطلب در طلوع فعالیت کرده و ضمن ارائه خدمات به رهپویان طلوع و خانواده‌های آنها با حضور در پاتوق‌ها با همراهی و هماهنگی جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها به ارائه خدمات در این مناطق بپردازند.

 8. برگزاری رویدادها و حضور در همایش‌ها

  حضور در مراسم و رویدادهای گوناگون و یا برگزاری رویدادها از جمله فعالیت‌های مهم جمعیت طلوع بی‌نشان‌هاست که افرادی که امکان حضور در این برنامه‌ها جهت عضویت در تیم اجرایی، تیم جلب حمایت و یا تیم معرفی طلوع را دارند می‌توانند به عنوان داوطلب در این حوزه فعالیت کنند.

 9. و سایر امور داوطلبی ...
جمعیت طلوع بی نشان ها

داوطلبان

۱۷۴داوطلبان روابط عمومی
۲۹۹داوطلبان اجرایی پروژه ها
۱۵۰داوطلبان روزنامه نگار
۲۰داوطلبان طراحی گرافیک
SWITCH THE LANGUAGE
سبد همدلی