نقطه صفر مرزی

« مرزها تنها یک خط نیستند… سرزمین‌هایی هستند برای زندگی مردمانی عاشق»

تعريف پروژه «نقطه صفر مرزی»:

کمپین نقطه صفر مرزی توسط جمعیت طلوع بی نشان ها در جهت پیشگیری از گسترش آسیب های اجتماعی در مناطق مرز نشین ایران تعریف شده است. بر اساس مشاهدات و مطالعات صورت پذیرفته در بین افراد آسیب دیده از اعتیاد و کارتن خوابی که زمینه اصلی فعالیت جمعیت طلوع بی نشان های مردم نهاد است، ساکنان نقاط مرزی در خطر گرایش به سوء مصرف مواد مخدر بوده اند که پراکندگی جغرافیایی و عدم دسترسی به آنان و همچنین کمبود امکانات رفاهی و آموزشی بر این آسیب افزوده است و در حال حاضر درصد بالایی از افراد آسیب دیده از کارتن خوابی در پایتخت افرادی هستند که از نقاط مرزی به تهران کوچ کرده اند.

کمپین نقطه صفر مرزی به جهت توسعه برابری آموزشی و در غالب پیشگیری از گسترش کارتن خوابی، فعالیت خود را در زمینه تهیه نوشت افزار و ابزارهای آموزشی که از الزامات اولیه تحصیل برای کودکان است را آغاز کرد. بر این اساس، با شناسایی های صورت پذیرفته و همچنین گزارش های دریافتی از افراد معتمد محلی، موسسات خیریه روستاهای مرزی و همچنین مدیران آموزش و پرورش نواحی هدف، بسته های نوشت افزار بر حسب مقطع آموزشی دانش آموزان و همچنین جنسیت آنان که با همراهی مردم ایران زمین تهیه شده است تحویل و تقدیم می شود.

مدت زمان فعاليت «نقطه صفر مرزی»:

این کمپین به صورت رسمی و گسترده در سال ۱۳۹۶ فعالیت خود را آغاز کرد و برنامه ریزی اجرایی آن نخست بر اساس فعالیت فصلی در تابستان بنا نهاده شده بود تا نوشت افزار دریافتی پیش از شروع سال تحصیلی در اختیار دانش آموزان قرار گیرد اما متاسفانه وقوع رویدادهایی نظیر زلزله کرمانشاه که روستاهای آن در فاز نخست طرح تحت پوشش توزیع نوشت افزار قرار داشتند، امداد رسانی به مردم ساکن نواحی مرز نشین ایران را نیز در خود پذیرفت و به صورت ملاحظات حمایتی به منظور تامین نیاز های بحرانی مناطق هدف باز تعریف و مورد بازنگری قرار گرفت.

آموزش به عنوان یکی از محور های توسعه پایدار همواره مورد توجه سازمان های دولتی و مردم نهاد در جهان به شمار می رود. از سوی دیگر، کمبود فضای اشتغال و نبود زیرساخت های مناسب آموزشی و اجتماعی در مناطق مرزی ایران سبب شده است که دانش آموزان ساکن این روستاها پس از مدتی به دلیل محدودیت های مالی و آموزشی ترک تحصیل کرده و وارد بازار کار شوند. با توجه به این مهم که اشتغال مناطق مرزنشین بیشتر تکیه بر همجواری آنان با مرزها را دارد، نظیر آنچه امروزه در غرب کشور شاهد هستیم، کوله بری و نظایر آن رشد چشمگیری پیدا خواهد کرد. از سوی دیگر، سرخوردگی ناشی از شرایط زندگی هم مزید بر علت گرایش آنان به کج روی هایی نظیر اعتیاد می گردد.

کیف های اهدایی به دانش آموزان در کمپین نقطه صفر مرزی بیش از بٌعد مالی تامین مایحتاج تحصیل و تمرکز بر افزایش انگیزه تحصیلی آنان دارد. تلاش برای توسعه زیرساخت های اجتماعی یک منطقه بدون حمایت و فعالیت ساکنان بومی آن ممکن نخواهد بود و دانش آموزان یکی از کلیدی ترین نقش ها را در آینده بر عهده دارند. این مهم، عامل انتخاب دانش آموزان به عنوان جامعه هدف کمپین صفر مرزی بوده است تا با ایجاد انگیزه تحصیلی، در فرایند آموزش، توانمندی های بومی تقویت شده و مانع از گسترش آسیب های اجتماعی شد و با آگاهی بخشی آن را کاهش داد.

کمپین نقطه صفر مرزی با محوریت آموزش برای کودکان فعالیت خود را آغاز کرد و در ادامه به دلیل وقوع بلایای طبیعی وارد حوزه امداد رسانی و تامین نیاز های اولیه مردم ساکن این نقاط شد. اما با تکیه بر هدف اصلی خود مبنی بر استفاده از آموزش در پیشگیری از گسترش آسیب های اجتماعی، توزیع ابزارهای کمک آموزشی و آگاهی بخشی در خصوص آموزش مهارت های زندگی، پیشگیری از گرایش به مواد مخدر و همچنین کارگاه هایی با این مضمون را در دستور خود دارد و همچین می کوشد تا به عنوان یک کمپین برآمده از اعتیاد، زمینه ساز تولید محتوای استاندارد آموزشی برای خانواده های روستا و شهر های مرزی ایران باشد.با مهر و همدلی مردم ایران زمین در  ۶ استان آذربایجان غربی، بوشهر، آذربایجان شرقی، مازندران، اصفهان و تهران از طریق محل های جمع آوری اعلام شده، هدایا و کمک های مردمی و مشارکت شرکتها و خیرین محترم تعداد ۱۴۲۶۸ بسته لوازم التحریر به تفکیک جنسیت و مقطع تحصیلی که با عشق توسط یاوران جمعیت طلوع بی نشانها بسته بندی شده بود به روستاهای دور افتاده در ۱۱ استان خوزستان، آذربایجان غربی، گلستان، سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی،جنوبی و شمالی، کرمانشاه، کردستان، ایلام، بوشهر و هرمزگان در سال تحصیلی ۱۳۹۶ ارسال و توزیع گردید.در سال ۹۷۱۳ تلاش جمعیت طلوع بی نشانها بر این است که با حمایت مردم و برنامه ریزی های ساختار روز، با تهیه  ۱۴۰ هزار عدد پکیج لوازم مورد نیاز تحصیل کودکان و نوجوانان نقاط مرزی و خدمت رسانی به تمامی مرزهای ایران صورت پذیرد که با برآورد هر بسته ۴۰ هزار تومان برای هر دانش آموز، این پروژه نیازمند ۵ میلیارد تومان هزینه تامین و تهیه مایحتاج است.

گزارش عملکرد ورودی شهریورماه ۹۷
۱۵کیف
۲۴۷۲۹دفتر
۳۰کتاب
۳۹۰۸خودکار
">
سبد همدلی